18:53:12
09.12.2023 (Saturday)

CudaText

Edytor tekstowy (nie tylko) dla programistów


Opis

CudaText jest otwartoźródłowym, lekkim i wieloplatformowym edytorem tekstowym napisanym przez Alexeya Torgashina, który jest także autorem popularnego edytora SynWrite. Autorem większości wtyczek (skryptów Pythona) jest Andrey Kvichanskiy.

CudaText cechuje się bardzo dużą konfigurowalnością i posiada wiele zaawansowanych funkcji: podświetlanie składni (dla ponad 160 języków programowania), zwijanie kodu, struktura kodu, integracja z kompilatorami, obsługa projektów, sesji, zakładek, FTP i dużo więcej.

Jako programista, w mojej pracy wykorzystuję głównie wyspecjalizowane środowiska programistyczne, jak Embarcadero Delphi, Lazarus, CodeTyphon, Microsoft Visual Studio, NetBeans i Code::Blocks. Ale do przeglądania plików źródłowych z wielu projektów, wykonywania drobnych zadań edycyjnych, pisania skryptów, bardzo przydatny jest pomocniczy edytor tekstowy. CudaText świetnie się spisuje w takiej roli.

Program jest naprawdę lekki. W przeciwieństwie do wielu podobnych edytorów (Atom, Visual Studio Code, Light Table), CudaText nie jest oparty na platformie Electron i używa stosunkowo niewielkiej ilości pamięci RAM. Bardzo rzadko zdarza się aby program zajmował 100 MB pamięci, podczas gdy edytory oparte na Electronie z kilkoma otwartymi plikami zazwyczaj zajmują ponad 500 MB, a czasami nawet ponad 1 GB!

Bardzo często wykorzystuję edytor CudaText w swojej pracy i postanowiłem troszkę pomóc w popularyzacji programu pisząc polskie tłumaczenie oraz tworząc kilka schematów kolorystycznych i innych dodatków.

Pozostałe dodatki (po angielsku).


Zrzuty ekranu

Kolor prawie każdego elementu interfejsu programu można dostosować do własnych potrzeb/upodobań, co można zabaczyć na poniższych obrazkach.


Przydatne linki

Strona domowa programu CudaText: http://uvviewsoft.com/cudatext/
Kod źródłowy: https://github.com/Alexey-T/CudaText
Wiki: http://wiki.freepascal.org/CudaText
Forum: http://synwrite.sourceforge.net/forums/viewforum.php?f=20
Lista zmian: https://github.com/Alexey-T/CudaText/blob/master/app/readme/history.txt